Havayolu Taşımacılığı


Havayolu taşımacılığı özellikle son yıllarda gelişen havalimanları ve uçak filolarındaki artış ile beraber gittikçe önem kazanmakdır. Havayolu taşımacılığı, havalimanları arasında yapılan, hızlı ve zaman açısından büyük bir avantaja sahip bir taşıma yöntemidir. Havayolu taşımacılığı, orta ve uzun mesafeler için daha uygun bir taşıma yöntemi olmakla beraber özellikle değerli malzemelerin, yedek parça, kitap, ilaç, yaş meyve ve sebze, çiçek gibi çabuk bozulabilen gıda ürünlerinin taşınmasında tercih edilmektedir. Denizyolu ile yapılan ihracatların vesaik gönderim işlemleri de yine uluslararası kurye firmaları tarafından havayolu taşımaları ile yapılmaktadır. Havayolu taşımacılığının ihracat işlemlerinde öne çıkan bir diğer uygulaması ise numune gönderimleri olmaktadır.

Havayolu Taşımacılığının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?
Havayolu taşımacılığının başlıca avantajı bu taşıma yöntemi ile ihracat ürünlerinin süratli bir biçimde teslimatının mümkün olmasıdır. Ayrıca havayolu taşımacılığı diğer taşıma yöntemleri ile beraber kombine edilerek müşterilerin depolarına kadar ürünlerin teslim edilebilme olanağı doğmaktadır. Havayolu taşımacılığının bir diğer önemli avantajı ise güvenli bir taşıma yöntemi olmasıdır.
Havayolu taşımacılığının en önemli dezavantajı ise pahalı bir taşıma yöntemi oluşudur. Yüksek yakıt tüketimi nedeni ile taşıma maliyetleri artmaktadır. Ayrıca havayolu taşımalarının olanaklı hale gelmesi için yapılması gereken yatırımların fazlalılığı nedeni ile de sabit giderler oldukça fazla meblağ tutmaktadır. Bu nedenle havayolu taşımacılığı gerek yatırım gerekse de operasyonel yönden en pahalı taşıma yöntemlerinden birisi konumundadır. Havayolu taşımalarının bir diğer dezavantajı ise kargo uçaklarının taşıma kapasiteleri nedeni ile belirli bir büyüklükten fazla yüklerin havayolu ile taşınmasının olanaklı olmamasıdır.

Bölgesel Servisler:
• Haftalık tarifeli çıkışlar
• Düzenli Konsolidasyon / Direk ya da Aktarmalı Uçuş
• Optimum Navlun / Transit süre 2-3 gün
• İç Nakliye
• Depolama
• Gümrükleme
• 7/24 Hizmet